sobota, 28 stycznia 2017

Jak działa wiatrak?

Witam,

W poprzednim tygodniu na zajęciach z robotyki zajmowaliśmy się tematem energii odnawialnej i nieodnawialnej w życiu codziennym człowieka. Dzieci dowiedziały się jakie znaczenie ma energia dla ludzi oraz innych istot żywych. Miały możliwość doświadczyć z pomocą nowej technologii w jaki sposób działa wiatrak. Poniżej przedstawiam scenariusz zajęć oraz zdjęcia i filmiki naszych wytworów.





Scenariusz zajęć

  1. Temat zajęć: Jak działa wiatrak?
  2. Cele zajęć: 
  • Uczniowie posiadają wiedzę jakie jest znaczenie energii w życiu człowieka.
  • Uczniowie wiedzą jakie są odnawialne i nieodnawialne źródła energii.
  • Uczniowie w parach pracują nad konstrukcją wiatraka.
  1. Metody pracy:
  • Słowna (wprowadzenie w tematykę zajęć, instrukcje do zadań, rozmowa),
  • Praktyczna (konstruowanie wiatraków),
  • Oglądowa.
  1. Formy pracy:
  • Indywidualna,
  • Grupowa,
  • Zbiorowa.
  1. Przebieg zajęć:
  • Zabawa wprowadzająca w tematykę zajęć - Uczniowie siedzą w kole na dywanie. W środku znajdują się rozsypane litery oraz robot Dash. Siedmioro chętnych uczniów otrzymuje od nauczyciela dodatkowo jedną literę. Nie mogą oni pokazywać kart innym uczestnikom. Następnie nauczyciel włącza w iPadzie aplikację Go, dzięki której wybrane dzieci będą poruszać Dashem. Zadaniem każdego ucznia z literą jest poruszanie się Dashem po dywanie tak, by najechać na odpowiednik litery, którą mają w ręce. Reszta zapamiętuje poszczególne litery. Wszystkie odpowiednio ułożone dają hasło zajęć: ENERGIA.
  • Rozmowa z uczniami na temat energii w życiu codziennym człowieka.
  • Film na temat energii odnawialnej i nieodnawialnej: https://www.youtube.com/watch?v=CoiGR53oYwg 
  • Jak działa wiatrak? - filmik dla uczniów: https://www.youtube.com/watch?v=CQGoQ0g2tGA
  • Budowa wiatraków przez pary uczniów.
  • Wspólna prezentacja prac.
  1. Załączniki:









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz